Salı , Nisan 13 2021
GÜNDEM
ANA SAYFA / Haberler / 2 Bin Antrenör Alınacak

2 Bin Antrenör Alınacak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Pandemi süreci içerisinde olmamıza rağmen 2020 bütçe görüşmelerinde ifade ettiğimiz Bakanlık çalışmalarımızın ve hedeflerimizin pek çoğunu başarıyla gerçekleştirdik” diye konuştu.

 

Bakan Kasapoğlu, yakın zamanda 2 bin yeni antrenör alınacağını da açıkladı. Bakan Kasapoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Bakan Kasapoğlu, ertelenen futbol, basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarının oynanacağı stat ve spor salonları içerisinde bulunan ve gelirini yalnızca bu karşılaşmalardan ve seyircilerden elde edenlerden faaliyete başlayacakları tarihe kadar kira almadıklarına işaret ederek, “Yine faaliyetlerine devam eden fakat alınan tedbirlerden olumsuz etkilenenlerin Mart- Nisan- Mayıs- Haziran 2020 aylarına ait kira ödemelerini faizsiz olarak 4 ay süreyle erteledik” şeklinde konuştu. Vatandaşların vakitlerini evde geçirdikleri dönemde spor kültürünün gelişmesine katkı sunduklarına değinen Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: “Evde Kal Hareketsiz Kalma, Eşit Ağırlık, Zinde Kal, Hayat Sanat Edebiyat, Benim Mesleğim, Bir Lider Bir Şehir, Bilgi Yarışmaları, Zeka Oyunları, Kamp Günlüğü gibi programlarla, on-line konserlerle gençlerin zamanlarını daha eğlenceli ve verimli geçirebilmeleri için müzik, sanat, eğitim, hobi gibi çeşitli konularda sosyal medya faaliyetleri yürüttük. Gençlik Merkezlerimizi EBA erişim noktaları haline getirerek, bilgisayar ve internet erişimi kısıtlı olan gençlerimize önemli bir imkan sağladık. 267 gençlik merkezimizdeki 398 atölyede, 2 bin 598 bilgisayar ile bugüne kadar 48 bin 240 gencimiz bu hizmetimizden faydalandı ve faydalanmaya da devam ediyor.” EBA TV’de yayınlanmak üzere spor eğitim programları hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, “19 Mayıs’ı da kapsayan Gençlik Haftası ve Ramazan Bayramı kutlamalarını, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi etkinliklerini dijitale entegre ederek, evde kalınan süreç içerisinde milli ve manevi günlerimizin coşkusunu birlikte yaşadık” dedi. Devletin bütün kurumlarıyla iş birliği ve koordinasyonu etkin bir şekilde sürdürdüklerinin altını çizen Bakan Kasapoğlu, “Bütün bunların yanında, pandemi süreci içerisinde olmamıza rağmen 2020 bütçe görüşmelerinde ifade ettiğimiz Bakanlık çalışmalarımızın ve hedeflerimizin pek çoğunu başarıyla gerçekleştirdiğimizi de özellikle ifade etmek istiyorum. Süreç devam ediyor. Hem sahada, hem dijitalde çalışmalarımız asla hız kesmeyecek. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun, devletimizin bütün imkanlarını gençlerimiz, sporcularımız ve bütün vatandaşlarımız için seferber etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Gençlik merkezi sayımız 350’ye ulaştı”

Bakan Kasapoğlu, “Hamdolsun Türkiye olarak, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmelerle yakından ilgilenen, düşünen, üreten, cesur, zeki, hayata adalet ve vicdan penceresinden bakan bir gençliğe sahibiz” dedi. Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlerimizi sürekli dinliyor, beklenti ve taleplerini politikalarımızın odak noktası haline getiriyoruz. Yol arkadaşlığımızda, sahip olduğumuz tecrübelerle onlara kılavuzluk etmeye çabalarken, onlardan da her gün yeni bir şey öğreniyor, bu vesileyle de devletin sunduğu hizmetleri yine onlarla birlikte sürekli güncelliyor, geliştiriyoruz. Gençlerin ihtiyaçlarına cevap verilecek. Onların kendilerini geliştirmelerinin önünde varsa engeller ortadan kaldırılacak. Umutları ve hayalleri desteklenecek. Yaşam boyu öğrenme prensibi; eğitim, öğretim ve sosyal hayatlarının mihenk taşı olacak.” Bakanlık olarak en fazla gençliğe önem verdiklerini söyleyen Bakan Kasapoğlu, gençlik merkezindeki faaliyetler hakkında bilgi verdi. Gençlik çalışmalarında son derece başarılı bir seneyi geride bıraktıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti: “81 ilde faaliyet gösteren gençlik merkezlerimiz, gençlerimizin tamamının başarılarına, mutluluğuna ve heyecanına ev sahipliği yapıyor. Gençlerimiz her türlü imkan ve donanıma sahip bu merkezlerimizde buluşuyor ve paylaşmanın, konuşmanın, iş birliği yapmanın en güzel örneklerini ortaya koyuyor. 2018 yılında 287 olan gençlik merkezi sayımız, bugün itibarıyla 350’ye ulaştı. Gençlik merkezlerinde Kasım 2020 itibarıyla 2 milyon 388 bin 731 kayıtlı üye gencimiz bulunuyor. Üye gençlerin yüzde 51,94’ü kadın, yüzde 48,06’sı erkeklerden oluşuyor. Ayrıca gençlik merkezlerinde bin 281 gençlik lideri görev yapıyor. Gençlik liderlerinin ise yüzde 50,2’sini kadın ve yüzde 49,8’ini erkek liderler oluşturuyor.” Gençlik Merkezleri Akademisi ve Gençlik Merkezleri Kulüpleri hakkında bilgiler veren Kasapoğlu, “2020 yılı kasım ayı itibarıyla Gençlik Merkezleri Akademisi kapsamındaki atölyelerde 326 bin 8 faaliyet gerçekleştirildi ve 1 milyon 474 bin 667 gencimiz bu faaliyetlere katıldı. 2020 yılı kasım ayı itibarıyla gençlik merkezleri kulüplerimizde hayata geçirdiğimiz 474 bin 366 faaliyete, 14 milyon 647 bin 850 gencimiz katılım gösterdi” ifadelerini kullandı.

Üç aşamalı spor politikası

Bakan Kasapoğlu, spor alanında yürüttükleri politikanın üç aşamalı olduğuna işaret ederken, sporu tabana yaymak ve toplumun bütün kesimlerinin spor kültürünü geliştirmek için faaliyetler yürüttüklerini söyledi. “Elit spor” veya “performans sporu” olarak anılan alanda profesyonel üst düzey performans sporcularının gelişimini destekleyip planladıkları ve Türk sporcularının uluslararası müsabakalarda daha başarılı olmalarını sağlayacak hizmetler yürüttüklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, sporun ekonomik ve endüstriyel dinamikleri üzerine sağlam adımlar attıklarını, politikalarını bu dinamiklerin Türkiye’nin menfaatlerine katkı sağlayacağı nitelikte şekillendirmeye gayret ettiklerini belirtti.

Uğur BALABAN

Bunlar da var!

BOLUSPOR DEPLASMANDA KRAL

Spor Toto 1.Lig’in 29. haftasında Boluspor, İzmir’de Altay’a konuk olduğu zorlu mücadelede 34. dakikada penaltıdan …

SEBENSPOR, GİRESUN’A FARK ATTI 33-23

İlimizi THF Erkekler 1.Liginde temsil eden Sebenspor erkek hentbol takımımız ligde 22.hafta müsabakasında sahasında Giresunspor’u …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir