GÜNDEM
ANA SAYFA / Haberler / 68 KİLOMETRELİK HARİTA

68 KİLOMETRELİK HARİTA

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, “Federasyon olarak bu yıl 50 yarış yaptık. Geçen yıl çizilen harita sayısı yaklaşık 58 kilometrekare civarında iken bir yıl içerisinde 68 kilometrekareye çıkmışız.” dedi.

Akyüz, yaptığı açıklamada, 1970’li yıllarda 9-10 kişi ile Silahlı Kuvvetler personelinin oryantiring ile ilgili yarışmalara katıldığını anımsattı.

“2002-2006’dan bu yana çok kısa süre içerisinde bin 500 sporcu ile etkinlikler yapılıyor.” diyen Akyüz, “İvmesi çok yukarıya taşındı. Sadece koşarak oryantiringde değil, şimdi geçmişten farklı olarak kayaklı, bisikletli, patika ve tekerlekli sandalye ile yapılan oryantiringleri düşündüğümüz zaman 4 disiplinde faaliyet gösteren bir ülke haline geldik. Bu çok kısa sürede başarıldı.” diye konuştu.

Akyüz, hedeflerinin çok büyük olduğunu ifade ederek, “Göreve çok büyük planlarla geldik. Yaklaşık bir yıldır da neredeyse söylediklerimizin çoğunu yapmış durumdayız. Türkiye genelinde koşarak oryantiring ligi, bisikletli oryantiring, patika oryantiring ligi ve 14 yaş altı ile ilgili olarak da çalışma yaptık.” dedi.

Federasyon olarak 14 yaş altı küçük çocuklara destek olma anlamında çalışmaların yapıldığını belirten Akyüz, şunları söyledi:

“Sadece 14 yaş altı grupta 950 sporcu sayımız var. İstatistiklere baktığımızda geçen yıl 30 civarında yarış yapılmışken, okul sporları, üniversite sporları ve Türkiye Oryantiring Federasyonu olarak bu yıl 50 yarış yaptık. Geçen yıl çizilen harita sayısı yaklaşık 58 kilometrekare civarında iken bir yıl içerisinde 68 kilometrekareye çıkmışız. Burada faaliyetlerin fazlalığından tutun, uluslararası organizasyonların ev sahipliği anlamında organizasyon alımından tutun ivme çok kısa sürede yükseliyor.”

– “2020’de hedefim kürsüye çıkmak”

Akyüz, geçen yıl 24 Mayıs’ta Dünya Oryantiring Günü’nde dünyada rekor kırdıklarını anımsatarak, “6 gün içerisinde oryantiring yapılan alanlarda, 80 bin civarında kişi aynı gün faaliyet yaptı. Bu rakamı 100 binlere taşımak istiyoruz. Bunu hayal olarak görmüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile biz okullarda bu faaliyeti yürütüyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan modüllerle biz bunun daha farklı şekilde yukarıya taşınması ve tabana yayılması ile ilgili mücadelemiz var. Bir tek, olimpik başarı anlamında biraz geriden gidiyoruz. 2020’de inşallah Dünya Gençler Şampiyonası’nda hedefim kürsüye çıkmak.” açıklamasında bulundu.

İskandinav ülkelerinde 3-5 yaşında başlayan sporcularla kıyaslandığında ülkesel bazda spora bakış açılarını gördüğünüzde biraz geriden gitmekte olduklarını belirten Başkan Akyüz, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönemde hayal olarak görmüyorum yapılabileceğine inanıyorum. Başarı elde edebileceğimize inanıyorum. En büyük hayallerimden biri oryantiring branşının olimpik olması. Bilindiği gibi ülkemizde olimpik branşların bütçesi iki kat oranında artıyor. Biz olimpik olmadığımız sürece bu bütçe ile düşündüklerimizi gerçekleştirme şansımız olmayacak. Dolayısıyla ülke olarak olimpik branş olmak, Türkiye Oryantiring Federasyonunun vizyonlarından bir tanesidir. İnşallah Bolu’da 6-8 Nisan’da Türkiye Oryantiring Şampiyonası ile birlikte bin 200 ila bin 500 sporcunun katılımıyla bu organizasyonu yapacağız. Sonrasında da bölgedeki birkaç il ile birlikte Bolu’yu uluslararası kamp konusunda şansının çok açık olduğunu düşünüyorum. Bolu Belediyesi ve buradaki kurumların desteği ile farklı yerlere taşınacağını düşünüyorum.”

– “Her yıl yüzde 20-30 büyüyoruz”

Hacer Akyüz, 3 bin-3 bin 500 civarında sporcu olduğunu kaydederek, “Her yıl yüzde 20-30 büyüyoruz. Olimpik başarı için sadece lisanslı değil nitelikli sporcu da önemli. Biz tabi ki sadece sporcu açısından bakmıyoruz. Sporcu bizim için çok önemli. Biz bunu en az 10 katına çıkartmayı arzu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Dünya Oryantiring Şampiyonası’na katılacaklarını hatırlatan Akyüz, “Güney Doğu Avrupa ülkeleri şampiyonasına katılıyoruz. Avrupa Şampiyonaları var. Akdeniz Ülkeleri Şampiyonaları var. Bu kategorilerde yarışmalara katılıyoruz. Birçok farklı ülkelerde dengeli dağılım sağlayarak, organizasyonu veriyorlar.” yorumunu yaptı.

– Gençler Dünya Oryantiring Şampiyonası Kocaeli’de

Gençler Dünya Oryantiring Şampiyonasının 2020 yılının temmuz ayında Kocaeli’de olacağını söyleyen Akyüz, “Şimdiden daha çalışma sürecini başlattık. Çok heyecanlıyız. Dünya şampiyonalarının örneklerini görüyoruz. Bizim onlardan daha iyi yapma hedefimiz var.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bunlar da var!

Boluspor’da yeni teknik direktör belli oldu

Yeni sezon hazırlıklarına bugün başlayacak olan Boluspor’da teknik direktör belli oldu. Yeni sezon hazırlıklarına kendi …

BOLUSPOR’UN YENİ BAŞKANI ABDULLAH ABAT

Boluspor Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, Abdullah Abat tek liste ile girdiği seçimde yeni Kulüp Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir