Salı , Nisan 13 2021
GÜNDEM
ANA SAYFA / Haberler / E-spor corona sonrası zirve yaptı!

E-spor corona sonrası zirve yaptı!

Yayıncı kuruluşlar gözünü sahalardan evlere çevirdi… Masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, konsol ve telefon oyunları zirve yaptı.

Sektörde 1 yılda dönen paranın 250 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. E-spor takımı olan kulüplerin kadrolarını genişletip profesyonel futbolcuları alması; turnuvalar yapılması ve bunların canlı yayınlanması gündemde. Futbol başta olmak üzere sporun geleceğinin belirsiz olması, insanlığı son dönemin en popüler ‘branşlarından’ birine yöneltti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) bile olimpiyat oyunlarına dahil etmeyi düşündüğü E-SPOR. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, konsollar ve telefonlarda oynanan oyunları aynı çatı altında toplayan E-sporun ekonomisi, tüm dünyadaki corona virüs salgınının ardından zirve yaptı ve tahminen yaklaşık 250 milyar dolara ulaştı. ‘Next in Game’ de bu konuda bir araştırma yaptı ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Futbol başta olmak üzere sporun geleceğinin belirsiz olması, insanlığı son dönemin en popüler ‘branşlarından’ birine yöneltti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) bile olimpiyat oyunlarına dahil etmeyi düşündüğü E-SPOR. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, konsollar ve telefonlarda oynanan oyunları aynı çatı altında toplayan E-sporun ekonomisi, tüm dünyadaki corona virüs salgınının ardından zirve yaptı ve tahminen yaklaşık 250 milyar dolara ulaştı. ‘Next in Game’ de bu konuda bir araştırma yaptı ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

MART AYINDA REKOR KIRILDI

‘Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üzerindeki Etkileri’ başlıklı rapora göre 9 Mart’tan bu yana oyunlara harcanan para bir önceki yıla göre yüzde 60 arttı. En büyük dağıtım ağı olan Steam’deki verilere göre, krizin başladığı martta yükselişe geçen oyuncu sayısı, ay ortasında 20 milyonun üzerine çıktı. 29 Mart’ta da 23 milyon 434 bin 674 oyuncu ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Martın son 2 haftasında canlı yayın platformu Twitch üzerinde Türk yayıncılarının ürettiği oyun içerikleri arasında en çok tüketilen 10 oyundan 6 tanesi E-spor oyunu.

beIN’İ E-SPOR KURTARABİLİR

Ligleri geleceğinin belirsiz olmasından dolayı satılabilir içerik üretmekte zorluk çeken beIN Sports’un imdadına da E-spor yetişebilir. E-spor takımı olan kulüplerin mevcut kadrolarını genişletmesi, bu kadrolara profesyonel futbolcuları alması ve turnuvalar yapılması gündemde. Karantina sürecinin uzaması halinde hem sporcuların hem de taraftarların sosyal aktitive ve yarışma ihtiyacının E-spor ile karşılanabileceği, beIN Sports’un canlı yayınlarla bu mücadeleyi milyonlara ulaştırabileceği düşünülüyor.

ÜÇ BÜYÜKLERİN TAKIMI VAR

Türk sporunun lokomotif kulüpleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın E-spor takımları; aynı ya da farklı E-spor liglerinde mücadele ediyor. Göztepe ve Bursaspor’un da E-spor takımları var.

TÜRKİYE’DE E-SPOR (2019)

– Oyun oynayanların sayısı 32 milyonun üzerinde.

– Dünya gelir sıralamasında 18. sırada yer alıyor.

– 131’i kadın, 1384’ü erkek olmak üzere toplam 1515 lisanslı E-sporcu var.

– Lisanslı kulüp sayısı 2018’de 30 iken 2019’da bu sayı 85’e yükseldi.

– Ortadoğu’nun toplam oyun pazarı cirosu 8 milyar dolar. Türkiye’de toplam oyun pazarı cirosu 830 milyon dolar.

– Telefonda günde en az bir kere oyun oynayanların oranı yüzde 49.

– E-spor ekonomisinin küresel bazda tüm paydaşlarıyla birlikte 2025’te 1 trilyon doları aşması bekleniyor.

– Tencent Holding, E-sporun merkez üssü Çin’in en önemli şirketlerinden. 2018 cirosu 1.3 milyar dolar.

Samet Sezer CAN

Bunlar da var!

12 Eksikle 3 Puan

TFF 1.Ligin 10.haftasında 12 eksikle sahaya çıkan Beypiliç Boluspor sahasında ağırlandığı Ankaraspor’u 2-0 yenerek bu …

Beypiliç Boluspor’da Trafik Sıkışık

Ligde zor günler geçiren Beypiliç Boluspor’u milli maç arasından sonra çok zorlu ve sıkışık bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir